top of page
skin-cancer-awareness-181143_540x.webp


Povědomí o rakovině kůže

*****
Tipy, triky a upozornění, jak zůstat
chráněni

Venku začíná být horko, lidi! Vzhledem k rekordním vlnám veder, které zachvátily západ a jih USA, není žádným překvapením, že online objednávky na sluneční klobouky a šátky raketově rostou. A zároveň rostou statistiky týkající se výskytu rakoviny kůže v USA. Každý člověk je ohrožen rakovinou kůže, ale věděli jste, že muži a plešatí lidé jsou obzvláště náchylní?

Jak mnozí z vás vědí, zakladatel HeadBlade Todd byl zastáncem bezpečnosti a pohodlí pokožky hlavy. Více než rok bojoval se svým vlastním bojem s rakovinou — Todd tragicky zemřel, ale jeho poslání zůstává nedílnou součástí značky HeadBlade i dnes.

V HeadBlade věříme, že každý by měl být schopen houpat svou pokožku hlavy sebevědomě, pohodlně a bezpečně. To je důvod, proč rozebíráme některé základní informace o rakovině kůže: co to je, na co si dát pozor a jak se chránit před těmi paprsky spalujícími pokožku hlavy během vrcholného léta – a každý den v roce!

Co je rakovina kůže?

Začněme základy. Rakovina kůže neboli melanom je nejběžnější formou rakoviny na světě – a ve Spojených státech je melanom diagnostikován více lidem než jakákoli jiná forma rakoviny dohromady. Podle Skin Cancer Foundation se u 1 z 5 Američanů rozvine rakovina kůže do 70 let – a více než 2 úmrtí za hodinu mohou být spojena s rakovinou kůže v USA.

S tak znepokojivými počty kolem rakoviny kůže je vždy překvapivé slyšet, jak málo naše klientela ví o rakovině kůže a její prevenci. Naštěstí je prevence tak jednoduchá jako opalovací krém a vyhýbání se slunci, když je to možné – a v případech včasného odhalení je 5letá míra přežití rakoviny kůže 99 %. Vědět, proti čemu stojíte, je polovina úspěchu, pokud jde o melanom, a tým HeadBlade je tu, aby vás vyzbrojil zdroji, které potřebujete, abyste byli informováni.

Jaké jsou příznaky rakoviny kůže?

Jedním z důvodů, proč je většina forem rakoviny kůže snadno zjistitelná, je to, že mají vizuální známky, které se objevují brzy. Lidé s přirozenými pihami a mateřskými znaménky jsou obeznámeni s novými skvrnami, které se objevují po několika dnech intenzivního slunečního svitu – příznaky rakoviny kůže se na druhé straně objevují jako vředy, ploché léze, které často vypadají jako jizvy, nebo kožovité voskové hrbolky, které může mít tmavě hnědý, bílý nebo perleťový vzhled.

Jedním z nejběžnějších příznaků rakoviny kůže je mateřská znaménka nebo velká piha, která mění vzhled – tedy taková, která roste nebo se zmenšuje, mění tvar na kůži, je najednou pevná místo měkká nebo začíná krvácet.

Zajímavé na rakovině kůže je, že její příznaky se mohou objevit na místech, kde byste to nečekali – ano, melanomové uzlíky a karcinomové léze jsou nejčastější na kůži, která je otevřená slunci, ale někteří lidé jsou obzvláště náchylní k příznakům rakoviny kůže na místa, jako jsou spodní části nohou, za ušima, pod nehty na rukou nebo nohou nebo kolem genitálií. Bez ohledu na to, kde to vidíte, pokud máte někdy obavy o vzhled něčeho na vaší kůži, domluvte si co nejdříve schůzku s důvěryhodným dermatologem, abyste se nechali zkontrolovat.

Kdo je nejvíce ohrožen rakovinou kůže?

Každý je ohrožen rakovinou kůže, ale výskyt melanomu je vyšší u lidí s:

- Holé hlavy. (Více o tom za sekundu!)
- Světlá pleť, červené nebo blond vlasy a modré oči.
- Pihy a krtci.
- Láska k opalování v interiéru.
- Oslabený imunitní systém nebo léky, které potlačují imunitní systém a činí pokožku citlivou na sluneční záření.
- Minulá expozice prekancerózním onemocněním, jako je polyomavirus z Merkelových buněk (MCV), aktinické keratózy nebo - Bowenova choroba.
- Spáleniny od slunce v anamnéze, zvláště závažné.
- Životní styl, který vás udrží hodně na slunci.
- Některé genetické choroby, poruchy a viry, jako je Gorlinův syndrom, HPV nebo albinismus.
- Předchozí případy rakoviny kůže.

Naštěstí znalost vaší genetické loterie vám poskytne zásadní informace, které potřebujete, abyste se ochránili před rakovinou kůže – a mezi rakovinami, které nás postihují, patří melanom mezi ty nejjednodušší, kterým lze předcházet.

Jak se mohu chránit před rakovinou kůže?

Prevence rakoviny kůže se scvrkává hlavně na pobyt mimo slunce. A když nemůžete, musíte dát své pokožce co nejvíce munice, aby se mohla bránit škodlivým UVR paprskům.

Dva nejlepší způsoby, jak se chránit před rakovinou kůže, jsou nošení opalovacího krému – každý den – s hodnocením SPF alespoň 30 a každoroční prohlídky a vyšetření u vašeho dermatologa. Včasné odhalení je největším problémem, pokud jde o rakovinu kůže. Zde je jen několik způsobů, jak se můžete chránit před rakovinou kůže:

- Používejte opalovací krém.
- Získejte každoroční prohlídky a vyšetření od důvěryhodného dermatologa.
- Zakrýt: to znamená košile a kalhoty odolné vůči UV záření, klobouky a sluneční brýle s dostatečným krytím, aby chránily pokožku kolem očí.
- Vyhledejte stín, kdykoli jste venku.
- Zvláštní pozornost věnujte péči o pokožku hlavy na slunci a pokožce.

Jak musím chránit pokožku hlavy jinak než zbytek pokožky?

O tom, proč je tak důležité chránit pokožku hlavy před sluncem, bychom mohli napsat celou knihu. Jedním z důvodů, proč jsou lidé s holou hlavou náchylnější k rakovině kůže, je to, že nám chybí ochrana kožichu, kterou si naši přátelé s vlasy každý den užívají. Navíc díky udržování hladkých kopulí všichni víme, že může být těžké dokonce vidět každý centimetr naší pokožky hlavy.

Pokožka hlavy je první částí našeho těla, která přichází do kontaktu se sluncem – naše spodní část těla těží ze stínu našich ramen a hrudníku, ale pokožka hlavy má pouze to, co si na ni nanesete, abyste ji udrželi v bezpečí. To je důvod, proč je důležité nosit klobouky v brutálně slunečných dnech, zůstat co nejvíce ve stínu a nosit opalovací krém, který je speciálně vyvinutý pro pokožku hlavy.

Na počest Todda a jeho odkazu navrhujeme produkty HeadBlade s ohledem na vaše zdraví a bezpečnost – nemluvě o vašem dokonalém stylu. Pravidelně představujeme nové produkty, jako je HeadLube SPF 50+ Sunscreen For Your Head, to vše se záměrem, abyste byli v bezpečí, v pohodlí a vypadali skvěle. Náš krém na opalování na pokožku hlavy je navržen s nemastným složením, které nezanechá nepříjemné, lesklé zbytky na vašem nogginu. Je také voděodolný (a také odolný proti potu!), takže si můžete užívat čas na vodě nebo na pláži, aniž byste se museli bát, že vám pot nebo opalovací krém stéká do očí.

Venku začíná být horké léto, lidi. Chcete-li se dozvědět více o našich originálních holicích strojcích HeadBlade, zásobit se náhradními břity nebo si prostudovat celou naši řadu pleťových vod, krémů, sprejů a dalších dobrot, prohlédněte si náš online katalog zde. A jako vždy, pokud máte nějaké dotazy ohledně HeadBlade, jak používat holicí strojek, nebo se jen chcete podělit o své oblíbené tipy a triky pro letní bezpečnost pokožky hlavy, kontaktujte náš tým. Rádi bychom od vás slyšeli!

bottom of page